Dne 21. listopadu 2018 pořádal Středočeský kraj v rámci projektu Krajský akční plán vzdělávání Středočeského kraje společně s META, o.p.s. v Iris Hotelu Eden v Praze konferenci k tématu vzdělávání a začleňování dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem. Zvyšující se počet dětí a žáků cizinců ve školách představuje potřebu zajistit jim dostatečnou jazykovou přípravu. Program konference byl věnován zkušenostem s výukou češtiny jako druhého jazyka v mateřských a základních školách a při přípravě ke studiu na střední škole. Odborná veřejnost se během konference seznámila s metodami a nástroji, které vedou k účinnému začlenění žáků s odlišným mateřským jazykem do výuky.
Součástí programu byl i kulatý stůl k problematice vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem, který sloužil jako setkání k diskuzi nad situací této skupiny ve Středočeském kraji a možnostmi její podpory.
Výstupem z konference je popis jejích závěrů a zápis z kultého stolu, včetně návrhů a námětů, jak zlepšit tuto oblast školství. Oba dokumenty budou použity při zpracovávání Školské inkluzivní koncepce Středočeského kraje a Krajského akčního plánu vzdělávání II.
Program:
10:00 – 13:00
- Dítě s odlišným mateřským jazykem v mateřské škole (Tereza Linhartová)
- Zhodnocení a zkušenosti s jazykovou přípravou na ZŠ (Barbora Nosálová)
- Současná situace na SŠ (Kristýna Titěrová)
- Roční přípravný kurz ke studiu na střední škole (Kristýna Titěrová)
13:00 – 14:00
- přestávka na oběd
14:00 – 16:00
- Kulatý stůl:
- Zavádění jazykové podpory do škol – naše zkušenosti a jak je aplikovat ve Středočeském kraji
paralelně
- Workshopy:
- Metoda KIKUS (Tereza Linhartová)
- Výuka češtiny jako druhého jazyka ve škole (Barbora Nosálová)