page counter
logolink
Krajský akční plán vzdělávání Středočeského kraje

Dřevorubec junior 2019

fotografie ke článku - 14.jpg fotografie ke článku - 574.jpg fotografie ke článku - 416.jpg fotografie ke článku - 84.jpg fotografie ke článku - 782.jpg fotografie ke článku - 38.jpg fotografie ke článku - 10.jpg fotografie ke článku - 762.jpg fotografie ke článku - 61.jpg fotografie ke článku - 639.jpg fotografie ke článku - 42.jpg fotografie ke článku - 50.jpg

 

 

 

Tisková zpráva z akce „Mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou pro žáky lesnických škol Dřevorubec junior 2019“

Již tradičně se v jarních křivoklátských lesích na půdě Střední lesnické školy a Středního odborného učiliště, Křivoklát, Písky setkávají mladí evropští dřevorubci, aby se zúčastnili Mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou „Dřevorubec junior“, letos již popatnácté. Nejinak tomu je i letos, kdy se v soutěži Dřevorubec junior 2019 ve dnech 25. - 26. dubna 2019 utkalo celkem 31 závodníků z pěti zemí. Akce se konala pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Ing. Jaroslavy Pokorné Jermanové, ministra zemědělství ČR, Miroslava Tomana a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Mistrovství České republiky finančně podpořil Středočeský kraj, Projekt OP VVV EU Krajský akční plán vzdělávání Středočeského kraje, Husqvarna Česko s.r.o., Andreas STIHL, s.r.o. a dále tuto soutěž finančně podpořili Lesní společnosti Silva s.r.o., Kloboucká lesní s.r.o., Amond, spol. s r.o. Kladno, Luděk Patera Velká Buková a firma Erimp Rakovník.

 

Soutěž probíhala přesně v souladu s mezinárodními pravidly, podle kterých se soutěží v disciplínách:

  1. výměna řetězu (soutěžící musí rozložit a následně složit řezací část pily, následující disciplíny kombinovaný řez a přesný řez musí absolvovat bez toho, aby na motorové pile provedena jakákoliv úprava).
  2. kombinovaný řez (soutěžící musí z každého ze dvou kmenů odříznout kotouč (3-8 cm) řezem kolmým podélné ose kmene protisměrnými řezy, které se musí spojit ve stejné úrovni, kmeny jsou uloženy tak, že jejich osy svírají s horizontální rovinou úhel 7 stupňů a to v protilehlých směrech)
  3. přesný řez (úkolem soutěžícího je odříznout kotouče ze dvou kmenů tak, aby nepoškodil desku, na které kmeny leží, deska je po obou stranách pokryta vrstvou pilin – soutěžící nevidí na desku)
  4. kácení (soutěžící musí pokácet strom do vyhrazeného prostoru v limitu 3 minut za dodržení platných pravidel bezpečnosti práce, rozhodčí hodnotí: čas kácení, odchylku stromu od zvoleného směru kácení a parametry pařezu.
  5. odvětvování (úkolem soutěžícího je odvětvit kmen co možná nejrychleji, suky nesmí být vyšší než 5 mm a zaříznutí do kmene hlouběji než 5 mm, každý kmen má 30 větví o tloušťce 30 mm).

U všech disciplín se musí přísně dodržovat platná pravidla bezpečnosti práce, za každé porušení je soutěžící penalizován ztrátovými body.

Celkovými vítězi se stali na prvním místě Johannes Reichhold z Litzlhofu (Rakousko), na 2. místě Šimon Kukuc z Tvrdošína (Slovensko) a třetí místo obsadil Tasic Lazar ze Surdulice (Srbsko). Z hlediska družstev se nejlépe umístila škola z Litzlhofu (Rakousko), dále pak SOŠ Tvrdošín (Slovensko) a domácí SLŠ Křivoklát. Z místních borců zazářil Ladislav Hokeš, který skončil na 5. místě v jednotlivcích. Vyhlašováni byli i nejlepší z každé soutěžní i doprovodné disciplíny, a tak se nakonec na stupních vítězů vystřídali zástupci téměř všech zúčastněných škol a národů.

Vyhodnocen je vždy vítěz z každé disciplíny, celkový vítěz a mistr České republiky ze zúčastněných lesnických škol z ČR, kterým se stal opět Ladislav Hokeš ze Střední lesnické školy a SOU Křivoklát. Naše škola je náležitě hrdá, že vychovala tak skvělého dřevorubce.

Souběžně však také probíhaly doprovodné disciplíny hod sekyrou, práce s vyvážecí soupravou, řezání břichatkou a střelba na laserové střelnici.

Celá akce proběhla v přátelském a sportovním duchu a mohla tak naplnit svůj hlavní cíl, a sice umožnit mladým dřevorubcům navázat a utužit přátelství s jejich evropskými kolegy a motivovat je k další práci a k dalšímu sebezdokonalování.        

Ing. Vratislav Dlohoš v.r.

ředitel SLŠ a SOU Křivoklát

Štítky: školy | soutěž | Soutěže |

Diskuze a dotazy

Kontaktní formulářOdpovědi

Skrýt diskuzi a dotazy

Kalendář